९ श्रावण २०८१, बिहीबार

किन जेलेन्स्कीले क्रिमियालाई फिर्ता लिने छैनन् ?

0

सत्र महिनाअघि अमेरिकी विदेश विभागले आधिकारिक रूपमा अमेरिकाले क्रिमियालाई रुसको हिस्साको रूपमा मान्यता दिने छैन भनी घोषणा गरेको थियो। तीन महिनाअघि युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले क्रिमियालाई “फिर्ता लिने” वाचा गरेका थिए। के यो सम्भव छ?

जुन 2016 मा मैले सेन्टर फर सिटिजन इनिसिएटिभ्स (CCI) को प्रतिनिधिमण्डलसँग क्रिमियाको भ्रमण गरें। यो एक अमेरिकी संस्था हो जसले दशकौंदेखि रूससँग मानिसहरूको आदानप्रदान गरेको छ। उनीहरूले रुसबाट कहिल्यै आर्थिक सहयोग पाएका छैनन् तर सन् १९९० को दशकमा USAID बाट केही अनुदान पाएका छन्। सीसीआईले विशेष गरी रोटरी क्लबहरूसँगको आदानप्रदानलाई बढावा दिन्छ।

क्राइमियामा हामी कालो सागरको सानो सहर याल्टामा थियौं। याल्टाबाट हामीले क्यापिटल सिम्फेरोपोल, सेबास्टोपोलको नौसेना बन्दरगाह, “मृत्युको उपत्यका” र अन्य धेरै गन्तव्यहरूमा यात्रा गर्यौं।

क्रिमिया सुन्दर छ र मानिसहरू हामीलाई देखेर धेरै मिलनसार र खुसी थिए। त्यसबेला, मार्च 2014 मा युक्रेनबाट अलग हुने निर्णयको कारण तिनीहरू दुई वर्षको लागि पश्चिमी प्रतिबन्धहरू अन्तर्गत थिए। पहिले उनीहरूको बन्दरगाह भ्रमण गर्ने पर्यटक जहाजहरू प्रतिबन्धका कारण रोकिएका छैनन्। क्रिमियन विश्वविद्यालयहरूबाट स्नातक गरेका विद्यार्थीहरूले युरोपमा आफ्नो शैक्षिक उपलब्धिहरूलाई मान्यता दिएनन्। भिसा र मास्टरकार्ड प्रयोग गर्न सकिएन। प्रतिबन्धहरूले असंख्य समस्याहरू निम्त्यायो।

हामीले राजधानी सिम्फेरोपोलको निर्वाचित नगर परिषद्, कलेजका विद्यार्थीहरू, हाईस्कूलका विद्यार्थीहरू, आर्मेनियाली र टाटार जातीय समूहहरू, रोटरी व्यापार समूह र थप धेरै समूहहरूसँग भेट्यौं। तिनीहरू सबैले युक्रेनबाट अलग हुने निर्णय अत्यधिक लोकप्रिय भएको बताएका छन्। आधिकारिक जनमत संग्रहको नतिजाले उनीहरूले भनेको कुरा पुष्टि गर्‍यो: 83% मतदान जनताको सहभागितामा, 97% मतदाताहरूले उनीहरूले रूसी संघसँग “पुनः एकीकरण” गर्न चाहेको बताए।

जब हामीले सोध्यौं किन उनीहरू रुसको हिस्सा हुन रुचाउँछन्, त्यहाँ विभिन्न स्पष्टीकरणहरू थिए। सबैले फेब्रुअरी २०१४ को विद्रोहलाई उल्लेख गरे जसले राष्ट्रपति यानुकोविचलाई अपदस्थ गरेको थियो। युरोपेली अनुगमनकर्ताहरूले स्वतन्त्र र निष्पक्ष मानेको 2010 को चुनावमा क्रिमियन जनसंख्याको 75% भन्दा बढीले यानुकोविचलाई मतदान गरे। उनीहरूले आफ्नो निर्वाचित राष्ट्रपतिलाई अपदस्थ गर्ने हिंसात्मक कू मन पराएनन्।

अर्को कारण यो थियो कि कू सरकारले स्कूल र संस्थाहरूमा रूसी भाषा प्रयोग गर्न सकिने कानुन तुरुन्तै खारेज गर्‍यो। पूर्वी युक्रेन र क्रिमियाका अधिकांश जनसंख्याको मातृभाषा रूसी छ। विद्रोह सरकारको शत्रुता अस्पष्ट थियो।

तेस्रो कारण सेनाको हिंसा र गुण्डागर्दी थियो जसले विद्रोह गराएको थियो। केही दिनमा मैदान प्लाजामा झण्डै १०० जनाको ज्यान गएको थियो। विपक्षी नियन्त्रित भवनको छाना र कोठाबाट स्नाइपरहरूले गोली हानेर हत्या गरेको प्रचुर प्रमाणहरू छन्। दुवै प्रदर्शनकारी र प्रहरी मारिए भन्ने तथ्यले संकटलाई बढावा दिन र प्रज्वलित गर्ने उद्देश्यपूर्ण नियतलाई संकेत गर्दछ जुन वास्तवमा भएको थियो।

क्रिमियाको निर्णयको चौथो कारण फेब्रुअरी २० को रातको घटना थियो। सयौं क्रिमियालीहरू सरकारको पक्षमा र बढ्दो हिंसात्मक भीडको विरुद्धमा शान्तिपूर्ण प्रदर्शन गर्न कीभ गएका थिए। जब फेब्रुअरी 20 मा हत्या चरममा पुग्यो, उनीहरूले महसुस गरे कि यो धेरै खतरनाक थियो र शान्तिपूर्ण विरोधहरू आशाहीन थिए। उनीहरु ८ वटा बसमा घरतर्फ लागेका थिए ।कीभको एक सय माइल दक्षिणमा बसको काफिले अति-राष्ट्रवादी ठगहरूले रोकेका थिए। सबै यात्रुहरू आतंकित थिए, धेरैलाई कुटपिट गरियो र सात मारिए। यस हिंसाको समाचार द्रुत रूपमा फैलियो र क्रिमियाका मानिसहरूलाई स्तब्ध पार्यो। जनमत संग्रह चाँडै संगठित र मार्च 16 मा हिंसा बिना आयोजित गरियो। मतदान ठूलो थियो र परिणाम निर्णायक थियो। दुई दिन पछि, रूसले क्रिमियालाई रूसी संघमा स्वागत गर्यो।

जब हामीले भ्रमण गरेका थियौं, तख्तापलटको दुई वर्ष पछि, हामीले थाहा पायौं कि पश्चिमी प्रतिबन्धहरूको कारणले गर्दा समस्याहरूको बाबजुद युक्रेन छोड्ने निर्णयको बारेमा कुनै पछुतो छैन। मानिसहरूले हामीलाई भने कि क्रिमियालाई युक्रेनको अधीनमा बेवास्ता गरिएको थियो। अब, रूसी संघ को एक भाग को रूप मा, पूर्वाधार सुधार को सबै प्रकार को बनाइयो। हामीले यो पहिलो हात नयाँ सिम्फेरोपोल एयरपोर्टमा देख्यौं। हामीले आउँदै गरेको केर्च सीधा पुलको बारेमा सुन्यौं, जुन केहि वर्ष पछि पूरा भयो।

हामीले प्रसिद्ध आर्टेक युवा समर क्याम्पको पुनर्निर्माण र पुनर्निर्माण देख्यौं।

यो युवा Tatars संग भेट्न धेरै रोचक थियो। यो क्रिमियामा रहेको मुस्लिम आदिवासी जनजाति समूह हो। पश्चिमा गैरसरकारी संस्थाहरू विरोधलाई बढावा दिन सक्रिय छन् भनी सोध्दा उनीहरूले मुस्कुराउँदै भने, “हो…सोरोस”। यसलाई पछि हेर्दा, मैले थाहा पाएँ कि अमेरिकी अरबपतिले युक्रेनलाई प्रभाव पार्न $230 मिलियन अनुदान दिए।

हाम्रो यात्रामा, हामीले रूसको भागको रूपमा क्रिमियाको लामो इतिहासको बारेमा पनि सिके। क्रिमिया प्रायद्वीप र सेबास्टोपोलको नौसैनिक बन्दरगाह 1783 देखि नै रूसी भएको छ। यो 240 वर्षदेखि रूसी नौसेनाको एकमात्र दक्षिणी ताजा पानीको बन्दरगाह हो।

1954 मा क्रिमियालाई सोभियत प्रिमियर ख्रुश्चेभ द्वारा युक्रेनी गणतन्त्रको लागि तोकिएको थियो। त्यहाँ कुनै परामर्श थिएन तर यो महत्वपूर्ण थिएन किनभने तिनीहरू सबै एक केन्द्रीकृत सोभियत संघको हिस्सा थिए। जब सोभियत संघ टुटेको थियो, 94% क्रिमियन मतदाता युक्रेन छोडेर क्रिमियन सोभियत समाजवादी गणतन्त्रको पुन: स्थापना गर्न चाहन्थे। ती इच्छाहरू कीभले बेवास्ता गरे।

2014 को विद्रोह अन्तिम स्ट्रा थियो। मैदान हिंसा, भाषामा सरकारका निर्णयहरू, र नागरिकहरूमाथि आक्रमणहरूले यसलाई तुरुन्तै अलग गर्न अनिवार्य बनायो। रसियाले सेबास्टापोलको भाडामा लिएको नौसेना आधारमा क्रिमियामा पहिले नै सैनिकहरू राखेका थिए। जनमत संग्रह छिटो र शान्तिपूर्ण रूपमा अघि बढ्यो।

पश्चिमाको पाखण्ड र दोहोरो मापदण्ड लुकाउने खालको छ । पश्चिमले सक्रिय रूपमा युगोस्लाभियाको विभाजन, सर्बियाबाट कोसोभो र सुडानबाट दक्षिणी सुडानको विभाजनलाई बढावा दियो। क्रिमियनहरूको युक्रेनबाट अलग हुने र रुससँग पुन: एकीकरण गर्ने सही र लोकप्रिय इच्छा स्पष्ट छ। तैपनि पश्चिमले रुसले क्रिमियालाई “कब्जा गरेको” भनी झूटो दाबी गरिरहन्छ।

नोभेम्बर २०२१ मा अमेरिकाले युक्रेनसँग “रणनीतिक साझेदारीको बडापत्र” मा हस्ताक्षर गर्‍यो।
यसले घोषणा गर्छ, “संयुक्त राज्य अमेरिकाले रुसले क्रिमियालाई विलय गर्ने प्रयासलाई मान्यता दिँदैन र कहिल्यै पनि मान्दैन।” स्पष्ट रूपमा, क्राइमियाहरूले के सोच्छन् र के चाहन्छन् त्यसले फरक पार्दैन। यो कस्तो “लोकतन्त्र” हो?

क्राइमियालाई “फिर्ता लिन” युक्रेनी सरकारको कुनै पनि प्रयासलाई त्यहाँ बस्ने मानिसहरूको कडा विरोध र प्रतिरोधको सामना गरिनेछ। यस्तो हुने सम्भावना शून्यको नजिक छ ।
क्रिमियाको बारेमा गलत जानकारीले सम्पूर्ण युक्रेन द्वन्द्वको मिडिया कभरेज कति विकृत छ भनेर देखाउँछ।

(मन्थ्ली रिभ्युबाट अनुदित )


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।