५ श्रावण २०८१, आईतवार

सर्वहाराको पनि सर्वहारा: महिलाको अवैतनिक श्रम

0

यस महामारीले पुँजीवादका धेरै गल्तीहरूमा स्पटलाइट ल्यायो, तीमध्ये बेतलबी श्रमको मुद्दा। भुक्तान नगरिएको श्रम शब्द सामान्यतया हेरचाह कार्यसँग सम्बन्धित छ – बालबालिका, वृद्ध, बिरामी र परिवारको हेरचाह – प्रायः “महिलाको काम” मानिन्छ। अधिकांश हेरचाह कार्यको लागि, पुँजीवादले कुनै पारिश्रमिक प्रदान गर्दैन; बरु, “भुक्तानी” सामाजिक हो – महिलाको “मातृत्व” को प्रशंसा गर्दै श्रमिक वर्गको सदस्यको रूपमा उनीहरूका सबै अधिकारहरू उल्लङ्घन गर्दै,यसरी नारीहरूलाई म “सर्वहारा वर्गको सर्वहारा” भन्ने गर्छ।

एंगेल्सले आफ्नो प्रख्यात ग्रन्थ द ओरिजिन अफ द फैमिली, प्राइभेट प्रोपर्टी, एण्ड द स्टेट (१८८४) मा व्याख्या गरे अनुसार श्रमिक वर्गमा लिङ्गमा आधारित भेदभाव निजी सम्पत्तिको स्थापना भएदेखि नै रहेको भएता पनि यो विषयले अझ बढी ध्यान केन्द्रित गरेको छ- महामारीको समयमा।

यो वर्षौं देखि ज्ञात थियो कि महिला कामदारहरु लाई समान काम को लागी उनीहरुका पुरुष समकक्षहरु भन्दा कम तलब दिइन्छ, र महिलाहरु विश्वव्यापी रुपमा कम तलबको काममा केन्द्रित छन्। केही उदाहरण दिने हो भने, दक्षिण एसिया र ल्याटिन अमेरिकामा करिब तीन-चौथाई कृषि मजदुरहरू महिला छन्, यद्यपि हामी किसानहरूको बारेमा सोच्दा हामी पुरुषहरूको कल्पना गर्ने सर्तमा छौं। “सभ्य” युरोपमा, कपडा उद्योग, म्याच फ्याक्ट्रीहरूमा खतरनाक र तथाकथित कम सीपको काममा कार्यरत कामदारहरूको महत्त्वपूर्ण अंश -घडी बनाउने, निर्माणमा पनि महिला नै थिए । ९० को दशकमा नवउदारवादको सुरुवात भएदेखि, उही कामहरू ग्लोबल साउथका गरिब महिलाहरूमा सारिएको छ, र लैङ्गिक तलब अन्तर बिग्रिएको छ।

महिला श्रम र उनीहरूले भोग्ने ज्याला भेदभावलाई मान्यता दिँदै अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठन (आईएलओ) ले सन् १९५१ को आफ्नो समान पारिश्रमिक महासन्धिमा “समान मूल्यको कामका लागि पुरुष र महिला कामदारहरूलाई समान पारिश्रमिक” भनेर आह्वान गरेको थियो। त्यो ७० वर्षभन्दा अघिको कुरा हो, तर पनि लैङ्गिक ज्यालाको अन्तर प्रायः अपरिचित नै रह्यो, किनभने यसको प्रभावको गम्भीरता न्यून पारिश्रमिक भएका महिलाहरूले बढी महसुस गरेका छन्, जसले दोहोरो भेदभावको सामना गर्नुपरेको छ किनभने महिलाहरूले सबै “घरका कामहरू” पनि गर्नुपर्दछ।
यसको लागि कुनै भुक्तानी बिना।

यद्यपि, विश्वभर लकडाउनसँगै, आधुनिक कार्यक्षेत्रको महत्त्वपूर्ण भाग “भर्चुअल स्पेस” मा सरेको वा चीजहरूलाई उनीहरूको नामले घर भनेर बोलाउने क्रममा, यो स्पष्ट भयो कि तलब नलिने घरेलु श्रमको मार ती महिलाहरूमा पनि परेको छ- जो पूँजीवादको पदानुक्रममा अलि माथि छन्, जस्तै शिक्षकहरू र सार्वजनिक र निजी क्षेत्रका अधिकारीहरू। यसले संयुक्त राष्ट्र संघलाई अन्तर्राष्ट्रिय समान वेतन दिवस २०२२ मा एक रिपोर्ट प्रकाशित गर्न नेतृत्व गर्यो,जसले “महिलाहरूले पुरुषको तुलनामा कम्तीमा २.५ गुणा बढी बेतलबी काम गर्छन्” भनेर प्रकाश पारेको थियो।

संयुक्त राष्ट्रको प्रतिवेदनले “कसरी आय सुरक्षा, सबैभन्दा बढी प्रभावित क्षेत्रहरूमा प्रतिनिधित्व, र पारिवारिक जिम्मेवारीहरूको लैङ्गिक विभाजन लगायत कोभिड-१९ महामारीबाट सबैभन्दा बढी प्रभावित महिलाहरूमध्ये परेका छन्।”दशकौंको निजीकरण र विनिवेशबाट पीडित स्वास्थ्य सेवा क्षेत्र सबैभन्दा बढी प्रभावित क्षेत्रहरू मध्ये एक हो। जब सरकार र मिडियाले “आवश्यक कामदारहरू” को बलिदानको प्रशंसा गरे, तिनीहरूको धेरै कामहरू अयोग्य बनाइयो, विशेष गरी स्वास्थ्य सेवा सुविधाहरू सफा राख्नेहरू, बिरामीहरूको लागि खाना पकाउनेहरू, वा घरमा हेरचाह प्रदान गर्नेहरूले गरेका कामहरू। वृद्धहरू र दीर्घकालीन रूपमा बिरामीहरूका लागि – र यो काम धेरै कम तलब र अधिक काम गर्ने महिलाहरू द्वारा गरिएको थियो।

वास्तवमा, पहिले नै २९१८मा, ILO ले आफ्नो प्रतिवेदनमा हेरचाह कार्य र भविष्यको लागि हेरचाह कार्यहरू सभ्य कामको लागि, बेतलबी हेरचाह र घरेलु कामको मूल्य विश्वव्यापी कुल गार्हस्थ्य उत्पादन (जीडीपी) को 9% हुने अनुमान गरेको छ- $ 11 ट्रिलियन। त्रिमहाद्वीपीय द्वारा हालैको रिपोर्ट: सामाजिक अनुसन्धान को लागी संस्थान को व्याख्या:64 देशहरूमा सङ्कलन गरिएको समय-उपयोग सर्वेक्षण तथ्याङ्कको आधारमा, प्रतिवेदनले प्रत्येक दिन 16.4 बिलियन घण्टा बेतलबी हेरचाह कार्यमा खर्च गरेको पाइएको छ, जसमा 76.2 प्रतिशत बेतलबी हेरचाह कार्यको कुल घण्टा महिलाहरूले गरेका छन। अर्को शब्दमा भन्नुपर्दा, विश्वभरका महिलाहरूको दैनिक बेतलबी हेरचाह कार्य १.५ अरब भन्दा बढी महिलाहरूले बिना तलब दिनको आठ घण्टा काम गर्नु बराबर हो।

सन २०२२ को मध्यमा, ILO ले स्वास्थ्य सेवा क्षेत्रलाई केन्द्रित गर्दै महिलाहरूको बेतलबी वा कम पारिश्रमिकको बारेमा अर्को रिपोर्ट प्रकाशित गर्‍यो। प्रतिवेदनमा उल्लेख छ कि यस क्षेत्रको 67% महिलाहरूले ओगटेका छन्, यद्यपि तिनीहरूले औसतमा पुरुष समकक्षहरूको तुलनामा 24% कम कमाउँछन्, स्वास्थ्य सेवामा महिला कार्यबलको एक सानो भाग व्यवस्थापनको उच्च स्तरमा रहेको थियो, र अस्पताल प्रशासकहरू बीचको तलब अन्तर र नर्सहरू – जसमा अत्यधिक महिलाहरू छन् – फराकिलो हुँदैछ।आईएलओका अनुसार, महिलाहरूलाई कम पारिश्रमिक दिइन्छ किनभने तिनीहरू कम दक्ष वा अदक्ष छन् – जुन आफैंमा भेदभावपूर्ण पूँजीवादी शब्दहरू हुन्, तर किनभने स्वास्थ्य सेवा क्षेत्रहरू जस्तै नर्सिङ वा बिरामीहरूको लागि खाना पकाउने क्षेत्रहरूलाई “महिलाको काम” मानिन्छ, जुन निरन्तर रूपमा अवमूल्यन गरिन्छ।

प्रतिवेदनले ज्यालामा रहेको “मातृत्व अन्तर” लाई पनि हाइलाइट गरेको छ, जुन स्वास्थ्य सेवा क्षेत्रमा मात्र नभएर सबै उद्योगहरूमा रहेको छ।जब महिलाहरू, विशेष गरी उनीहरूको 20 र 30 को दशकमा, “सततहरूको लागि बेतलबी हेरचाह संग काम सन्तुलन गर्न को लागी” कार्यबल छाड्नु पर्छ वा “काम गर्ने घण्टा” घटाउनु पर्छ र पछि उद्योगमा फर्कने छनौट गर्दा, तिनीहरूले तलब वृद्धि गुमाउँछन्। र उनीहरूका पुरुष समकक्षहरूले प्राप्त गर्ने पदोन्नतिहरू, र यसैले समान काम गर्ने पुरुषहरूको तुलनामा उनीहरूको बाँकी काम जीवनभर कम ज्याला पाउँछन्।यो विशेष गरी थोरै वा कुनै रोजगारी ग्यारेन्टी नभएका कामहरूका लागि साँचो हो, जसमा करिब ९०% महिलाले गर्छन्, ट्रेड युनियन र महिला संगठनहरूले औंल्याए अनुसार।

यद्यपि पुँजीवादले महिलाहरूलाई मातृत्वको लागि सजाय दिन्छ, यो सत्य होइन कि पुँजीवादले महिलाहरूलाई बच्चा जन्माउन चाहँदैन।यसको विपरित, पुँजीवादका लागि महिलाहरू भविष्यका श्रमिकहरूको निरन्तर उत्पादनको अवैतनिक स्रोत हुन्। पुँजीवाद पितृसत्तामा निर्भर गर्दछ मातृत्व र महिलाको बलिदानलाई आफ्नो बच्चा र परिवारको लागि, यसरी आपराधिक भेदभावलाई अस्वीकार गर्दै र महिलाहरूलाई उत्पादन र पालनपोषण गर्न र शोषणको लागि अधिक र अधिक श्रमिकहरू सिर्जना गर्न पारिश्रमिक नपरोस् भन्ने सुनिश्चित गर्न।

यी मुद्दाहरूलाई सम्बोधन गर्न, महिलाको विश्व मार्चले पुँजीवादी अर्थशास्त्रलाई “नारीवादी अर्थशास्त्र” द्वारा प्रतिस्थापन गर्न आह्वान गर्‍यो, जसलाई “नारीवादी विशेषताहरूसहितको समाजवादी अर्थशास्त्र” मान्न सकिन्छ। “जमिन, बीउ, पानी, प्राथमिक सामग्रीमा महिलाको पहुँच, र कृषि, माछा मार्ने, पशुपालन र हस्तकलामा उत्पादन र व्यावसायीकरणको लागि सबै आवश्यक सहयोग” माग गर्नुका साथै श्रमिक-वर्ग नारीवादी मञ्चले सामाजिक रूपमा केही गर्न आह्वान गर्‍यो:

घरेलु र हेरचाह कार्यको पुनर्गठन ताकि यस कार्यको जिम्मेवारी परिवार वा समुदाय भित्र पुरुष र महिला बीच समान रूपमा बाँडफाँड हो। यो वास्तविकता बन्नको लागि, हामी सामाजिक प्रजनन (जस्तै क्रेचहरू, सामूहिक लुगा धुने र रेस्टुरेन्टहरू, वृद्धहरूको हेरचाह, इत्यादि) को समर्थनको लागि सार्वजनिक नीतिहरू अपनाउनुपर्ने माग गर्दछौं, साथै बिना कटौती कार्य घण्टामा कटौती ।

श्रमको लैंगिक विभाजनलाई चुनौती दिऔं, घरेलु क्षेत्रमा महिलाको कामको प्राकृतिकीकरण र प्रजनन कार्यभन्दा उत्पादनशील कामको मूल्याङ्कन गरौँ’, महिलाको विश्व मार्चको नारा हो ।सबै भेदभाव अन्त्य गर्न विश्वका मजदुर एक होऔं !( orf.online.org)


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।