९ श्रावण २०८१, बिहीबार

दक्षिण एसियामा बढ्दो अमेरिका विरोधी जनमत

0

गत महिना बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री शेख हसिनाले संसदमा शक्तिशाली भाषण दिएकी थिइन् । उनले अमेरिकाले आफ्नो देशमा प्रजातन्त्र समाप्त गर्न खोजेको आरोप लगाउँदै यसका लागि अमेरिकाको कडा आलोचना गरिन । शेख हसिनाको भनाइले बंगलादेश, नेपाल र श्रीलंका जस्ता दक्षिण एसियाली देशहरूमा अमेरिका विरोधी बयानबाजीको प्रवृत्ति तीव्र गतिमा बढिरहेको देखाउँछ। अमेरिकाले दक्षिण एसियामा आफ्नो दायरा फराकिलो बनाउन थालेपछि दक्षिण एसियाका शासक वर्ग र त्यसका राजनीतिक दलहरूले जनतामाझ अमेरिका विरोधी अभिव्यक्तिलाई बढावा दिइरहेका छन् । दक्षिण एसियामा अमेरिका विरोधी वातावरण हुनुका धेरै कारणहरू छन्, जुन एकअर्कासँग सम्बन्धित छन् । जस्तै अमेरिका विरुद्धको पहिले देखि रहेको आशंका, राष्ट्रवाद, घरेलु राजनीति र दक्षिण एसियाली देशहरुको तिव्र रुपमा बढ्दो महत्व र हैसियत ।

पूर्व-अवस्थित आशंकाहरू
सैद्धान्तिक रूपमा दक्षिण एसियाली देशहरूमा अमेरिकाको बारेमा केही आशंकाहरू छन्। जहाँसम्म बंगलादेशको सवाल छ, साना तर प्रभावशाली इस्लामिक समूहहरूले लगातार अमेरिकाको नकारात्मक छवि प्रस्तुत गर्दै आएका छन्। अफगानिस्तान र इराकमा अमेरिकी आक्रमण र बंगलादेशमा पश्चिमी चरमपन्थी विचारधाराले विगतमा अमेरिका विरोधी विरोध प्रदर्शन र आफ्ना नागरिकहरूमाथि आक्रमणहरू बढाएको छ। समाजका केही वर्गहरूले अफगानिस्तानमा ताललाई शान्त पार्न वा कम्तीमा पनि सन्तुष्ट पार्ने प्रयास गरिरहेका छन्। यही कारणले गर्दा अमेरिका विरोधी वातावरण र त्यसका चुनौतीहरू यथावत छन् ।

श्रीलंकामा सन् १९७० को दशकदेखि नै अमेरिकाको नियतप्रति आशंकाको वातावरण छ । यद्यपि, गृहयुद्धप्रति अमेरिकाको अस्पष्ट मनोवृत्ति र मानव अधिकारका लागि संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय उच्चायुक्त (UNHCR) का पछिल्ला कथनहरू र मानवअधिकार उल्लङ्घन र मेलमिलापको प्रयासको आरोपले श्रीलंकाका राष्ट्रवादी समूहहरूलाई अमेरिकी सामानको बहिष्कार गर्न आह्वान गरेको छ। । यी संगठनहरूले पश्चिमा विरोधी प्रदर्शनहरू आयोजना गरेका छन् र कहिलेकाहीँ सभाहरू र कार्यक्रमहरू अवरुद्ध गरेका छन्। यो सिंहली राष्ट्रवादलाई अमेरिकाले तिब्बतमा विद्रोह र चीनको जासुसीका लागि प्रयोग गरेको भन्दै आशंका बढेको छ ।

राष्ट्रवादका यी पूर्व-अवस्थित आशंकाहरू बाहेक, अमेरिकाले यी देशहरूले आफ्ना लोकतान्त्रिक संस्थाहरूलाई बलियो बनाउन लगातार माग गर्दै आएको छ। भ्रष्टाचार विरुद्ध मानव अधिकार र सद्भाव प्रवर्द्धन गर्नुहोस्। इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रमा मूल्यमा आधारित प्रणालीलाई प्रवर्द्धन गर्न यी सबै कुरा महत्त्वपूर्ण भएकाले यी देशहरूसँगको सहकार्य, संवाद र लगानीका लागि यी सुधारहरू आवश्यक रहेको अमेरिकाको विश्वास छ।

यसैको फलस्वरूप, बंगलादेशमा मानवअधिकार उल्लङ्घन र जबर्जस्ती बेपत्ताको आरोपमा अमेरिकाले सन् २०२१ को डिसेम्बरमा र्‍यापिड एक्सन बटालियनको निगरानी गरिरहेको छ र आज पनि उच्च तहमा निगरानी भइरहेको छ। नेपाललाई भ्रष्टाचार र सम्पत्ति शुद्धीकरणविरुद्ध लड्न र मानव अधिकार र बजार सुधारको प्रवर्द्धन गर्न अपिल गरिएको छ ।

तर, यो नीतिको उल्टो नतिजा पनि बाहिर आएको छ । दक्षिण एसियाली देशहरूले अमेरिकी कपटको पर्दाफास गरेका छन् । .. दक्षिण एसियाली देशहरूले यो नीतिलाई अमेरिकाले प्रजातन्त्र र मानवअधिकारको हतियार बनाएर दक्षिण एसियाली देशहरू विरुद्ध प्रयोग गरी चीनबाट बाहिर निकालेर आफ्नो छाउनीमा तानेको थियो। व्यापक रूपमा, दक्षिण एसियाली देशहरूले यी कदमहरूलाई अमेरिकाद्वारा दबाब दिने प्रयासको रूपमा हेर्छन्, जसले राष्ट्रवादी भावनालाई बढावा दिइरहेको छ र राजनीतिक दलहरू र समाजका केही वर्गहरूबाट बढ्दो अमेरिकी विरोधी बयानबाजी बढिरहेको छ।

घरेलु राजनीति

यी देशहरूमा घरेलु राजनीतिले पनि यो अमेरिका विरोधी आगोलाई इन्धन थपेको छ। राजनीतिक दलहरूले प्रायः अमेरिका विरोधी वातावरणलाई राष्ट्रवादी भावना जगाउन प्रयोग गरेका छन् र आफ्ना विपक्षीहरूले अमेरिकासँगको समन्वय र सहयोगलाई देशको सार्वभौमसत्तासँगको सम्झौताको रूपमा आलोचना गरेका छन्। अमेरिकाले बारम्बार यी देशहरू (अमेरिका वा चीन) लाई अरूभन्दा प्राथमिकता दिइरहेको तथ्यको लागि पनि लगातार आलोचना भइरहेको छ। बंगलादेशका ती वर्गहरू जसले भारत विरोधी राष्ट्रवादलाई उकास्दै आएका छन् र चुनावी लाभका लागि आशंका गरिरहेका छन्, उनीहरूले अब अमेरिकाको विरुद्धमा आफ्ना अनुमानहरू प्रयोग गरिरहेका छन्। किनभने अमेरिकाले यस क्षेत्रमा भारतसँग सहकार्य र समन्वय गर्दै आएको छ । यसै कारणले यस क्षेत्रमा अमेरिकाको लगानी र त्यसको कूटनीतिक गतिविधिलाई राजनीतिकरण भइरहेको छ, जसका कारण बंगलादेशमा अमेरिकाप्रति आशंका बढ्दै गएको छ ।

उदाहरणका लागि, यस वर्ष बंगलादेशमा चुनाव हुन लागेको छ र अमेरिकाले बंगलादेश नेशनल पार्टीसँग आफ्नो सम्पर्क बढाउँदैछ। यसले शेख हसिनालाई ‘अलोकतान्त्रिक’ प्रतिपक्षको सरकारलाई ध्वस्त पार्न अमेरिकाको मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन (एमसीसी) परियोजनाको बारेमा गलत सूचनाको शिकार भएको भन्दै अमेरिकाको आलोचना गर्न बाध्य बनाएको छ। नेपालका कम्युनिष्ट पार्टीहरू र चीन नजिकका अन्य राजनीतिज्ञहरूले अमेरिकाले श्रीलंकामा आफ्नो सैन्य अड्डा स्थापना गर्ने र सेनाको विवादास्पद स्थितिको सम्झौतालाई पुनर्जीवित गर्ने चिन्ता व्यक्त गरेका छन्। वामपन्थी दल र राजापाक्षे परिवारले अमेरिकाविरुद्ध निरन्तर यस्ता अनुमानलाई बढावा दिइरहेका छन् ।

भू-राजनीति र आफ्नो अख्तियारको प्रयोग;

अन्तमा, दक्षिण एसियाली देशहरूको बढ्दो महत्व र स्वायत्तताले पनि अमेरिका विरोधी बयानबाजी बढाउन योगदान दिएको छ। आज एकातिर चीन र अर्कोतर्फ अमेरिका र उसका सहयोगीहरूबीच बढ्दो तनावसँगै ठूला शक्तिहरूले यस क्षेत्रमा आफ्नो सान्दर्भिकता कायम राख्न धेरै जोड दिइरहेका छन् ।

अमेरिकाले बंगलादेशसँग जनरल सेक्युरिटी अफ मिलिटरी इन्फर्मेशन एग्रीमेन्ट (गासोमिया) को प्रस्तावमा हस्ताक्षर गरेको छ । अर्कोतर्फ चीनले लगातार बंगलादेशमा सैन्य उपकरण निर्यात गरिरहेको छ । मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसनमा निर्णय लिन अमेरिकाले नेपाललाई दबाब दियो र नेपाललाई यसको ग्लोबल सेक्युरिटी इनिसिएटिभ (GSI) सुरक्षा साझेदारी कार्यक्रमको हिस्सा बनाउन चाहन्छ। मानवीय सहायतामा डलर, जुन अमेरिकाले श्रीलंकालाई दिएको कुल सहायताको १३.५ प्रतिशत हो। सन् १९५० देखि नै यी देशलाई अमेरिकाको विरुद्धमा ल्याउन रुसी दूतावासले अमेरिकालाई बंगलादेशको आन्तरिक राजनीतिमा हस्तक्षेप गरेको भन्दै आलोचना गरेको छ भने चीनले नेपालको निर्णय प्रक्रिया र आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गरेको भन्दै अमेरिकाको आलोचना गरेको छ ।

दक्षिण एसियाका देशहरूले यी गतिविधिलाई सन्तुलनमा राखेर आफ्नो अधिकारको प्रयोग गरिरहेका छन्। बंगलादेशले अमेरिकासँग व्यापार र रक्षा सहयोगलाई निरन्तर बढाइरहेको छ। योसँगै त्यो व्यवसायले चीनसँग सैन्य उपकरण र लगानीका लागि पनि सहयोग गरिरहेको छ । बंगलादेशले पनि आफ्नो आणविक उर्जा परियोजनाका लागि रुसबाट सहयोग लिने प्रयास गरिरहेको छ । आर्थिक मन्दीबाट बाहिर निस्केको श्रीलंकाले रुसबाट सस्तो मूल्यमा तेल किनिरहेको छ र युक्रेनमा भएको आक्रमणमा रुसको आलोचना समेत गरेको छैन । श्रीलंकाले पनि चीनको हितप्रति संवेदनशीलता देखाएको छ र पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल र सीमापार रेलमार्ग जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा र चिनियाँ परियोजनाहरू अपनाएको छ। तर, नेपालले बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभ (बिआरआई) मा समावेश भएका आयोजनाका लागि चीनसँग सहुलियत दरमा ऋण माग गरिरहेको छ । अमेरिकाको सुझावमा चीनले यहाँ बसोबास गर्ने तिब्बतीलाई परिचयपत्र जारी गरेको हो

अन्य ठूला शक्तिहरूजस्तै अमेरिकाले पनि यस क्षेत्रमा सुधारको माग गर्दै लगानी जारी राख्छ भन्ने बुझाइ दक्षिण एसियाली मुलुकहरूमा बढ्दै गएको छ । उदाहरणका लागि, बंग संयुक्त राज्यका विदेशमन्त्रीले बंगलादेशका विदेशमन्त्रीलाई भेटे। नेपालका नवनियुक्त प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई अमेरिकाले मित्रताको हात बढाएको छ । जबकि मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशनदेखि यी देशहरूमा मानवअधिकार र लोकतन्त्रको अवस्था उस्तै छ।

र यस बढ्दो महत्वको अधिकतम उपयोग गर्न, दक्षिण एसियाली देशहरूले आफ्नो फाइदाको लागि सन्तुलन ऐन प्रयोग गरिरहेका छन्। आज जब दक्षिण एसियाली देशहरूमा ठूला शक्तिहरूले आन्तरिक सुधारको अमेरिकी मागको विरोध गर्न अमेरिका विरोधी बयानबाजी गरिरहेका छन् र यसबाट उनीहरूले आफ्नो महत्त्व र बढ्दो अधिकारको सङ्केत पनि गरिरहेका छन्।
(8 मे 2023आदित्य गोदारा ओआरएफ डटओआरजी )


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।