२९ असार २०८१, शनिबार

नोम चोम्स्की भन्छन्, “चीनसँग युद्धको कुरा गर्नु पूर्ण पागलपन हो!

0

(मे २९, २०२३/प्रख्यात भाषाविद नोआम चोम्स्कीले अप्रिल २६ मा म्यासाचुसेट्स पिस एक्शनले आयोजना गरेको वेबिनारमा अन्तर्राष्ट्रिय राजनीतिबारे गम्भीर भविष्यवाणी गरेका थिए।
चोम्स्कीले श्रोताहरूलाई भने कि विदेश सम्बन्धको प्रतिष्ठित काउन्सिलको जर्नल फरेन अफेयर्सको पृष्ठमा पढेर आफू निराश भएको बताए कि हामी “रूससँग सानो आणविक युद्ध गर्न सक्छौं कसलाई चिन्ता छ।”
यस प्रकारको कुराकानी, चोम्स्कीले भने, “पागलपन भन्दा परको छ।” आणविक युद्धले ठूलो पीडा र ग्रहको धेरैजसो विनाश निम्त्याउनेछ—जसले पहिले प्रहार गर्छ उसले बदला लिनेछ।

चौम्स्कीले भनेका छन् कि अल्बर्ट आइन्स्टाइनलाई एक पटक तेस्रो विश्वयुद्ध लड्न कुन हतियार प्रयोग गरिनेछ भनेर सोधिएको थियो। उनले जवाफ दिए कि उनलाई थाहा छैन, तर त्यो “चौथो विश्व युद्ध लाठी र ढुङ्गाले लड्नेछ।” जुन हामी कता जाँदैछौं भन्ने देखिन्छ।
अमेरिकी सेनापतिहरू, जसलाई चोम्स्कीले राम्रोसँग थाहा हुनुपर्छ भन्नुभयो, चीनसँग युद्धको बारेमा खुलेर कुरा गरिरहेका छन्, लगभग यो एक गलत उपलब्धि हो।

अमेरिकाले चीनलाई सैन्य रूपमा घेरेको छ किनकि बाइडेन प्रशासन:(क) फिलिपिन्समा अमेरिकी सैन्य आधार नेटवर्क निर्माण गर्ने; (ख) दक्षिण कोरिया र जापानसँग अमेरिकी सैन्य गठबन्धनलाई सुदृढ गर्दै;( ग) चीनलाई लक्षित गरी अष्ट्रेलियामा आणविक-सशस्त्र पनडुब्बी र सटीक हतियारहरू पठाउने; र( घ) गुआममा B-52 आणविक-सशस्त्र बमवर्षकहरू पठाउने प्रक्रियामा छ।

चीन विरुद्ध चलिरहेको अमेरिकी आर्थिक युद्ध अमेरिकी वाणिज्य सचिव जीना रेमन्डोको टिप्पणीमा स्पष्ट थियो कि सबै पश्चिमी देशहरूले चिनियाँ आविष्कार र विकासलाई रोक्न सहयोग गर्नुपर्दछ – चीनलाई आर्थिक रूपमा घाँटी थिच्नु पर्छ।

बाइडेन प्रशासनले कम्प्यूटर चिप्सको विकासमा लिथोग्राफिक उद्योगको प्रमुख नेदरल्याण्ड्स सहित अमेरिकी कम्पोनेन्टहरू बिना कुनै पनि अमेरिकी सहयोगीले चीनलाई केहि पठाउन सक्दैन भन्ने शर्त राखेको छ।
चोम्स्कीका अनुसार युक्रेन युद्धको परिणामस्वरुप अमेरिकाले अब चीनको बजार र रुसी खनिजबाट युरोपलाई काटेर औद्योगिकीकरण गर्ने प्रयास गरिरहेको छ ।

युरोपेली सहयोगीहरूले वाशिंगटनको डिजाइनहरूको पालना गर्न आंशिक रूपमा अस्वीकार गरे तापनि पेश गर्दै छन्, जबकि बाँकी विश्वका अधिकांश भागहरू अमेरिकी-प्रभुत्वपूर्ण विश्वव्यापी प्रणालीबाट आफ्नो स्वतन्त्रताको दाबी गर्न, गैर-अमेरिकी मुद्राहरूमा व्यापार गर्न र व्यावसायिक सुधार गर्न प्रतिबद्ध छन्।

चोम्स्कीका अनुसार, साउदी अरेबिया र इरान बीचको प्रमुख शान्ति सम्झौताको मध्यस्थता गर्दा वाशिंगटन चीनद्वारा हालसालै अपमानित भएको थियो, जसले इरानसँग लड्न प्रतिक्रियावादी अरब राज्यहरूको समूह निर्माण गर्न खोज्ने लामो समयदेखि चलिरहेको अमेरिकी नीतिको विरोध गर्‍यो।
मध्य पूर्वमा अमेरिकी नीतिहरूको विनाशकारीता असफल साम्राज्यको प्रतीक हो जसको दिनहरू अधिक र अधिक विनाश हुने देखिन्छ।
पर्यावरणीय प्रकोपको बढ्दो खतराको साथ, चोम्स्कीले भने कि शान्ति आन्दोलनले चीन र रुससँगको टकरावबाट सहयोगमा तुरुन्तै परिवर्तनको माग गर्नुपर्दछ – अन्यथा हामी सबै एकै ठाउँमा जान्छौं।

अमेरिकी युद्ध योजनामा ​​सियोलको बढ्दो एकीकरण चोम्स्कीको वार्ता एक हप्तामा भएको थियो जब दक्षिण कोरियाका रूढिवादी राष्ट्रपति युन सुक येओलले अमेरिकी युद्ध योजनामा ​​सियोलको थप एकीकरण र दुई देशको सैन्य एकीकरणको बारेमा छलफल गर्न विशेष शिखर सम्मेलनमा राष्ट्रपति बाइडेनसँग भ्रमण गरिरहेको थियो।

शिखर सम्मेलन पछि संयुक्त पत्रकार सम्मेलनमा, वाईडेन र यूनले १९९० को शुरुवात पछि पहिलो पटक दक्षिण कोरियामा आणविक हतियारयुक्त पनडुब्बी तैनाथ गर्ने नयाँ अमेरिकी प्रतिबद्धता घोषणा गरे।

यो सैन्य तालिम, सूचना आदानप्रदान र रणनीतिक सहयोगका अन्य रूपहरूमा संयुक्त राज्य अमेरिका-दक्षिण कोरियाली सहयोगलाई बढावा दिन डिजाइन गरिएको नयाँ कदमहरूको एक भाग थियो, अमेरिकी प्यासिफिक वायु सेनाका कमाण्डर जनरल केनेथ विल्सबाकले सुझाव दिँदै छन कि अमेरिकाले चाँडै नै दक्षिण कोरियाली हवाई अड्डामा आणविक सक्षम B-52 बमवर्षक अवतरण गर्ने।

अप्रिल 19 मा प्रकाशित एक अन्तर्वार्तामा, यूनले आफ्नो यात्राको एजेन्डा राखे, सियोलले सम्भवतः युक्रेनलाई घातक सैन्य सहायता पठाउन र ताइवानमा चीनसँग युद्ध सुरु गर्न वाशिंगटनको अभियानलाई समर्थन गर्न सक्छ भनी बताए। युनले हालसालै चीनको विरुद्धमा अमेरिकासँगको त्रिपक्षीय गठबन्धनलाई अझ राम्रोसँग सहज बनाउन जापानसँगको सम्बन्धलाई सामान्य बनाउने उपायहरू पनि लिएका छन्।

RAND कर्पोरेसनले यूनलाई बिडेनको “उत्तम दक्षिण कोरियाली साझेदार” को रूपमा चित्रण गर्‍यो किनभने उनले नयाँ इन्डो-प्यासिफिकमा सदस्यता सहित “उत्तर कोरियाली आक्रामकतालाई रोक्न” संयुक्त अमेरिकी-दक्षिण कोरियाली सैन्य अभ्यास र अमेरिकी सैन्य प्रशिक्षणको विस्तारलाई समर्थन गरेका थिए। आर्थिक रूपरेखा, जसको मुख्य उद्देश्य चीनलाई अलग गर्नु हो।

युनलाई उनको वाशिंगटन भ्रमणको क्रममा राज्यको रात्रिभोज, सर्वोच्च कूटनीतिक सम्मानले सम्मान गरिएको थियो, जसमा सेलिब्रेटी शेफ एडवर्ड लीले कोरियाली-प्रेरित मेनुलाई ह्विप गरे, ब्रडवे कलाकारहरूले मनोरञ्जन प्रदान गरे, र यूनलाई हलिउड स्टारलेट एन्जेलिना जोली र उनको साथ टेबलमा बसाइएको थियो। धर्मपुत्र म्याडक्सले दक्षिण कोरियाको विश्वविद्यालयमा पढेका थिए।

उत्कृष्ट पम्प र लाइट मूड—यूनले आफ्नो स्वर्गीय गीतकार डन म्याक्लिनद्वारा अटोग्राफ गरिएको गिटार दिएपछि “अमेरिकन पाई” को प्रस्तुति गाए — डिनरको बारेमा अस्पष्ट भयो: उसलाई प्राप्त गर्नको लागि एक कट्टरपन्थी नेताको लुक। उत्तर कोरिया र चीनसँग सम्भावित भविष्यको युद्धको लागि आफ्नो देशलाई प्रक्षेपण प्याडमा परिणत गरेर आफ्नै जनतालाई धोका दिन जसले आणविक हतियार प्रयोग गरेमा धेरै मानवतालाई नष्ट गर्न सक्छ।

दोस्रो विश्वयुद्ध पछि दुई कोरियालाई कृत्रिम रूपमा विभाजित गर्ने, दक्षिणमा क्रूर ग्राहक सरकार बनाउन लगाएको र उत्तर कोरियाको धेरैजसो भूभागलाई ध्वस्त पारेको बेला अमेरिकाले दक्षिण कोरियामा आफ्नो सैन्य निर्माणलाई लामो समयदेखि उत्तर कोरियाको आक्रामकतालाई रोक्न आवश्यक भएको ठहर गर्दै आएको छ। एक विशाल बमबारी अभियान, र चीन मा एक आणविक हमला शुरू गर्ने योजना बनाएको छ।

प्योङयाङमा, उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ-उनकी बहिनी, किम यो-जोङले अमेरिका-दक्षिण कोरिया सम्झौताको कडा निन्दा गर्दै भनिन्, “जति धेरै शत्रुहरू आणविक युद्ध अभ्यासको लागि तयार छन्, र उनीहरूले धेरै आणविक सम्पत्तिहरू तैनाथ गर्छन्। कोरियाली प्रायद्वीपको वरपर, हाम्रो आत्मरक्षाको अधिकारको बलियो अभ्यास तिनीहरूको प्रत्यक्ष अनुपातमा हुनेछ।”

रुसी विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता मारिया जाखारोभाले भने कि अमेरिका-दक्षिण कोरिया सैन्य गठबन्धनको आणविकीकरणले “तनाव बढाउने, सुरक्षा क्षेत्रमा संकट निम्त्याउने र हतियारको दौडलाई उक्साउने बाहेक केही गर्दैन।”

कोड पिंकका सिमोन चुनले म्यासाचुसेट्स पीस एक्शन वेबिनारमा उल्लेख गरे कि 80% दक्षिण कोरियालीहरूले राष्ट्रपति यून – जसले गत वर्ष पातलो अन्तरले चुनाव जितेका थिए र 19% लोकप्रियता रेटिङ प्राप्त गरेका थिए – वाशिंगटनको समर्पण गरेको डिग्रीको विरोध गर्दछ।

दक्षिण कोरियालीहरूले रूस र चीनसँग सन्तुलित वैदेशिक सम्बन्ध, जापानसँग मेलमिलाप र उत्तर कोरियासँगको शान्तिलाई व्यापक रूपमा समर्थन गर्छन्, जसको अनुभूति अमेरिकाले रोकेको छ।

चोम्स्कीले उल्लेख गरे कि, 1950 को प्रारम्भमा कोरियाली युद्ध पछि, दक्षिण कोरिया अमेरिकी प्रभुत्व र नियन्त्रणको अधीनमा एक “कब्जा गरिएको देश” भएको छ, जुन उत्तरसँग शान्ति सन्धिमा हस्ताक्षर भएमा मात्र परिवर्तन हुन सक्छ – जुन धेरै जसो दक्षिण कोरियालीहरू चाहन्छन्।

चोम्स्कीले हार्वर्ड केनेडी स्कूलमा युनको भ्रमणको विरोध गर्ने वेबिनारमा उपस्थित शान्ति कार्यकर्ताहरूको प्रयासको प्रशंसा गरे र जुलाईमा वाशिंगटनमा एक परिचालन र अमेरिकी विदेश नीतिको रूपान्तरणको लागि बढ्दो आन्दोलनको भागको रूपमा सम्मेलन आयोजना गरिरहेका थिए।
चोम्स्कीले यो पनि भने कि उनले दक्षिण कोरियाको जेजु टापुका शान्ति कार्यकर्ताहरूबाट प्रेरणा लिएका थिए जसले बहादुरीका साथ विश्व सम्पदा साइटमा रहेको अमेरिकी नौसेना आधारको हालैको निर्माणको प्रतिरोध गर्ने प्रयास गरेका थिए।
चोम्स्कीले भियतनाम युद्धको उचाइमा उत्तर भियतनामको आफ्नो यात्राको सम्झना गरे जहाँ उनले भ्रमण गरेका धेरै क्षेत्रहरू चन्द्रमाका दृश्यहरू जस्तै थिए।

यदि युद्ध फेरि सुरु भयो भने आजको अवस्था अझ खराब हुनेछ, चोम्स्कीले भने, नयाँ सैन्य प्रविधिहरू र विनाशको स्तर अझ बढी हुनेछ र त्यसैले सत्तामा रहेका पागलहरूलाई रोक्न आवश्यक छ।
(monthly review.org बाट अनुदित)


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।