६ जेष्ठ २०८१, आईतवार

भारतको अर्थव्यवस्थाको वर्तमान अवस्था

0

सरकारी अधिकारीहरूले यो कुरा दोहोर्याउन कहिल्यै थाकेनन् कि भारत हाल विश्वको सब भन्दा द्रुत बृद्धि भइरहेको प्रमुख अर्थव्यवस्था हो. उनीहरूले कहिले पनि उल्लेख गरेनन भन्ने तथ्य यो हो कि भारतले २०२०-२१ मा विश्वको प्रमुख अर्थतन्त्रहरूमा जीडीपीको सबैभन्दा तीव्र गिरावट देखेको छ किनकि यसको कठोर लकडाउनका कारण; र हालको वृद्धि दर कम आधार द्वारा बढाइएको छ जुन यो ड्रपबाट गणना गरिएको छ ।

यदि हामी २०२१-२२ को जीडीपी २०१९-२० को तुलनामा तुलना गर्छौं जुन लकडाउन अघि हुन्छ भने यो केवल १ प्रतिशत बढी हुन्छ; र २०२०-२३ मा जीडीपी दुबै आईएमएफ र रिजर्व बैंक अफ इण्डियाले अघिल्लो वर्षको तुलनामा ६.८ प्रतिशत बढी अनुमान गरेको छ, यसको मतलब यो हो कि २०२२-२३जीडीपी २०१9९-२० भन्दा ८.४ प्रतिशत मात्र हुनेछ. यसैले २०१९-२० र २०२०-२३ देखि तीन बर्षमा वार्षिक कम्पाउन्ड वृद्धि दर, बीचमा पूर्ण गिरावटलाई बेवास्ता गर्दै पनि २.७ प्रतिशत मात्र हो! यसबाहेक, ड्रपबाट यो थोरै रिकभरी पनि कायम भइरहेको छैन: २०२३-२४मा वृद्धि दर २०२२-२३ को भन्दा कम हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

लगभग सबै एजेन्सीहरूले २०२३-२४को लागि उनीहरूको वृद्धि दर पूर्वानुमान डाउनग्रेड गरेका छन्; र ती सबैले यस वृद्धिलाई २०२२-२३को वृद्धि दरभन्दा तल राखेका छन् । उदाहरणका लागि आईएमएफले २०२३-२४ मा भारतीय अर्थव्यवस्था ५.९ प्रतिशतमा बढ्ने अपेक्षा गरेको छ जुन २०२०-२३ को ६.८ प्रतिशतको संख्या भन्दा कम छ. यो अपेक्षित ढिलो हो जुन प्रासंगिक छ, निरपेक्ष तथ्या होइन जुन अवधारणागत रूपमा धेरै अर्थपूर्ण छैन: वास्तवमा युनियन सरकारका पूर्व प्रमुख आर्थिक सल्लाहकारले सुझाव दिएका थिए कि विकास दर तथ्याको जीडीपीमा केन्द्रित पनि जुन आफैंमा त्रुटिपूर्ण अवधारणा हो, उल्लेखनीय रूपमा बढाइएको थियो. यस्तो ढिलोपन अब सामान्यतया अपेक्षित छ; र तथ्य यो छ कि लकडाउनबाट पूर्ण रूपमा स्टन्टेड रिकभरी पछि पनि, वृद्धि दरको थप गिरावटको सामान्य अपेक्षा छ, ठूलो महत्त्वको छ.

वास्तवमा अपेक्षित वृद्धि दर नयाँ विकासको कारण पनि कम हुनेछ ।हालसालै घोषणा गरिएको ओपेक + प्रति दिन एक मिलियन ब्यारेलले तेल उत्पादनमा कटौती गर्‍यो, जुन मे १ देखि प्रभावकारी हुनेछ र जुन गत वर्ष अक्टोबरमा घोषणा गरिएको प्रति दिन दुई लाख ब्यारेल भन्दा माथि आउँछ. यसले भारतको वृद्धि दरलाई कम्तिमा दुई फरक तरीकाले असर गर्ने छ: एउटा, यसले अमेरिकामा मुद्रास्फीति नियन्त्रणलाई अझ गाह्रो बनाउँदछ, अमेरिकी ब्याज दरमा थप वृद्धि गर्न बाध्य पार्छ, जसले डलरको रूपैयाँको अवमूल्यन निम्त्याउँछ, भारतमा मुद्रास्फीतिलाई बढावा दिन्छ; भारतबाट वित्तीय बहिर्गमन रोक्न र रुपैयाको आउँदो मूल्यह्रास, भारतमा ब्याज दर पनि उठाउनु पर्ने थियो जसले वृद्धि दर घटाउने प्रभाव पार्नेछ. दुई, अमेरिका मार्फत मध्यस्थता गरिएको प्रभावलाई पनि छोड्दै, तेलको मूल्यमा भएको वृद्धिले प्रत्यक्ष वृद्धि-कम गर्ने प्रभाव पार्नेछ: शुद्ध निर्यातमा कटौतीको कारण राष्ट्रिय उत्पादनमा खर्च प्रवाह कम हुन्छ ( तेल मूल्य वृद्धि ) को कारण आयात बिलमा वृद्धिबाट वृद्धि गर्दै ।

तर पछिल्लो तेल मूल्य वृद्धिलाई पनि छोड्दै, वृद्धि दर अझै ढिलो हुने आशा गरिएको छ; वास्तवमा, आरबीआईको अनुमान अनुसार २०२२-२३मा चौथो क्वार्टर जीडीपीको वृद्धि दर तेस्रो त्रैमासिक भन्दा कम हुनेछ, ४.४ प्रतिशतको तुलनामा २.२ प्रतिशत ।प्रश्न यो छ: किन भारतको पेग्र्यांग आउटपुट पेटरिंगमा महामारी-लि linked ड्रपबाट कम रिकभरी छ?

आधारभूत कारण एक नव उदार अर्थव्यवस्था को प्रकृति संग गर्नु पर्छ. यस्तो अर्थव्यवस्थामा निजी उपभोग उत्पादनको अनुपातको रूपमा कम हुँदै जान्छ किनभने आय असमानतामा वृद्धि हुन्छ; यसको मतलब निजी उपभोग, आयको स्वतन्त्र रूपमा देखा पर्न सक्ने बाहेक, आय वृद्धिको लागि प्रोत्साहन प्रदान गर्न सक्दैन. अर्कोतर्फ निजी लगानी बजारको आकारमा अपेक्षित बृद्धिमा निर्भर गर्दछ जसको लागि अर्थव्यवस्थाको वास्तविक वृद्धि दरले सूचक प्रदान गर्दछ; यसको मतलब निजी लगानीले पनि विकासको लागि स्वतन्त्र प्रोत्साहन प्रदान गर्न सक्दैन. सरकारी खर्च पनि आयको अनुपातको रूपमा सीमित छ किनकि जीडीपीको अनुपातको रूपमा वित्तीय घाटा सीमित छ; त्यसकारण यसले बृद्धिका लागि स्वतन्त्र प्रोत्साहन प्रदान गर्न सक्दैन जबसम्म सरकारले धनीलाई कर लगाएर कर-जीडीपी अनुपात बढाउन सक्दैन, जुन विश्वव्यापी वित्तले मन नपराउँछ. यसैले यो अनुसरण गर्दछ कि नव उदारवाद अन्तर्गतको वृद्धिको लागि प्रेरणा केवल दुई स्रोतबाट आउँदछ: शुद्ध निर्यात, र सम्पत्ति मूल्य बुलबुले जसले आयको स्वतन्त्र रूपमा उपभोगमा वृद्धि गर्न सक्छ।

तर विश्व अर्थतन्त्रमा जहाँ सामान्य स्थिरता र मन्दीतर्फको प्रवृत्ति पनि छ ( मुद्रास्फीति ) को एक औषधी को रूप मा जताततै ईन्जिनियर गरिएको, निर्यात, बढ्दो देखि टाढा, आफैलाई ढिलो वृद्धि अनुभव हुनेछ. र सम्पत्ति मूल्य बुलबुले हाम्रो अर्थव्यवस्था भित्र अतिरिक्त उपभोग माग उत्पन्न गर्न धेरै प्रभावकारी छैनन्; तिनीहरू उत्तम रूपमा व्यक्तिहरूको पातलो स्ट्र्याटममा समृद्ध हुन्छन् जसको उपभोगको मागले विदेशमा ठूलो मात्रामा चुहावट गर्दछ।यसैले यो अनुसरण गर्दछ कि भारतीय अर्थव्यवस्थाको वृद्धि दरमा वृद्धि हुने आशा गर्नु कुनै कारण छैन; यसको विपरित प्रवृत्ति बढ्दो आय असमानताका कारण लगानी वृद्धि र खपत माग घटाउने कारण वृद्धि दरमा गिरावट हुनेछ ।

आईएमएफले पनि भारतको आर्थिक बृद्धिमा अपेक्षित मन्दीलाई निजी खर्च सुस्त बनाउन, उपभोग र लगानी दुबै, र विश्व अर्थतन्त्रमा सामान्य स्थिरता प्रदान गर्दछ जुन निर्यात वृद्धिलाई सुस्त बनाउँदैछ । सरकारी खर्च वृद्धि, आफैंमा कमी छ, यी कारकहरूको कारण भएको मन्दीलाई अफसेट गर्न सक्दैन।

यसको समग्र सीमितता भित्र पनि सरकारले अर्थव्यवस्थालाई उत्प्रेरित गर्ने एउटा तरिका छ; र त्यो सरकारी खर्चको संरचना परिवर्तन गरेर हो।यस बिन्दुको कदर गर्न, सरकारले समान रकम खर्च गर्न सक्ने दुई फरक तरिकाहरू विचार गर्नुहोस्, यसले काम गर्ने मानिसहरूलाई स्थानान्तरण प्रदान गरेर खर्च गर्न सक्दछ, वा वैकल्पिक रूपमा यसले आधुनिक पूर्वाधार परियोजनाहरूमा रकम खर्च गर्न सक्दछ, किनकि २०२३-२४ युनियन बजेटले गर्ने योजना बनाएको छ। यदि एक सय रुपैयाँ कामदारलाई हस्तान्तरण गरियो भने, त्यसो भए अधिक वा कम यो सबै खर्च हुनेछ; र यो वस्तु र सेवाहरूमा खर्च हुनेछ जुन मुख्य रूपमा सानो-स्तर क्षेत्रमा उत्पादन गरिन्छ जहाँ नाफा-मार्जिन ( र यसैले उत्पन्न आयको प्रति इकाई प्रति बचत ) सामान्यतया कम हुन्छ ।अर्कोतर्फ यदि समान रकम आधुनिक पूर्वाधार परियोजनाहरूमा खर्च गरिएको छ भने, त्यसपछि प्रत्येक चरणमा, दुबै सुरूमा र प्रत्येक खर्चमा जुन पछि उत्पन्न हुन्छ, खर्च गरिएको रकम कम हुनेछ; त्यहाँ बचत र आयातमा सँधै ठूलो चुहावट हुनेछ। यसको मतलव “ बहुमुखी ” आधुनिक पूर्वाधारमा खर्चको प्रभाव श्रमिक जनतामा स्थानान्तरणमा खर्च गर्ने भन्दा कम हुनेछ।

यो अनुसरण गरिन्छ कि कुल सरकारी खर्च बढाउन नसक्दा पनि, यो कसरी खर्च हुन्छ भन्ने कुरा अझै समग्र मागमा फरक पार्न सक्छ, र यसैले अर्थव्यवस्थाको वृद्धि दरमा। र सार्वजनिक खर्च जुन काम गर्ने मानिसहरूलाई स्थानान्तरणको रूप लिन्छ वा यसले काम गर्ने व्यक्तिको कल्याणलाई बढावा दिन्छ, कुनै पनि अन्य उद्देश्यको लागि सार्वजनिक खर्च भन्दा ठूलो गुणक प्रभाव छ।

यहाँ दुई स्पष्ट टिप्पणीहरू आवश्यक छ- पहिलो, यो तर्क मान्य हुँदैन यदि अर्थव्यवस्था आपूर्ति पक्षमा सीमित छ, उदाहरणका लागि त्यहाँ पूर्वाधारको अभाव छ जुन वृद्धि दरलाई समेट्ने छ; तर त्यो हाल भारतमा त्यस्तो छैन । हाम्रो अर्थव्यवस्था माग पक्षमा सीमित छ, आईएमएफले पनि स्वीकार गरेको छ। दोस्रो, यो सोच्न सकिन्छ कि गरिब वा काम गर्ने मानिसहरूलाई कुनै पनि स्थानान्तरणले फूडग्रेनको लागि ठूलो माग सिर्जना गर्दछ, जसमध्ये सरकारले स्टकहरू राखेका छन् जुन तल चल्नेछ; त्यस्ता स्थानान्तरणहरूको कुनै गुणक प्रभाव हुँदैन। तर यस तर्कको तौल अहिलेको तुलनामा कम छ किनकि महामारीको सन्दर्भमा सरकारलाई धेरै गरीब घरपरिवारलाई फूडग्रेन प्रदान गर्न धकेलिएको छ, ताकि अब अन्नको अभावको सीमा सामान्य जस्तो ठूलो छैन। मार्जिनमा यसैले काम गर्ने गरिबमा कुनै पनि स्थानान्तरणले वस्तु र सेवाहरूको माग सिर्जना गर्दछ जसको आउटपुट विस्तार गर्न सकिन्छ, र यसले माथि दाबी गरे अनुसार पर्याप्त गुणक प्रभाव पार्दछ।

ठूलो गुणक प्रभावले ठूलो रोजगारीको सिर्जनालाई समावेश गर्दछ। यसैले सरकारको खर्चमा नव उदारवादी सरकारले जीडीपीको अनुपातको रूपमा लगाएको अवरोध भित्र पनि, धनी र ठूलो वित्तीय घाटा दुबै ठूलो करहरू अस्वीकार गरेर सरकारको खर्चको दिशा परिवर्तन गरेर सरकारको लागि अझै केही कुहिनो कोठा छ ।यस्तो परिवर्तनले आय मात्र विस्तार गर्दैन र त्यसैले वृद्धि दरमा भएको गिरावटलाई उल्टाउँदछ, तर यसले ठूलो रोजगारी पनि उत्पन्न गर्दछ जुन आफैमा एक डिजाईरेटम हो, र वर्तमान आर्थिक संकटको तौलमा रहेका श्रमिकहरूलाई राहत प्रदान गर्दछ ।मोदी सरकारले केवल क्रोनी पूंजीपतिहरूको लागि मात्र चिन्ता गर्दछ, काम गर्ने जनताका लागि होइन ।

(अप्रिल २२, २०२३ मा मन्थ्लीरिभ्युमा पोष्ट गरिएको सामग्रीको नेपालीमा अनुदित)


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।