९ श्रावण २०८१, बिहीबार

जलवायु परिवर्तनको सबैभन्दा बढी असर महिलामा

0

वर्तमान जलवायु संकटलाई सम्बोधन गर्न शक्तिको करिडोरमा महिला सहभागिता समयको आवश्यकता हो।जलवायु संकट, जुन सबै मानिसहरूलाई असर गर्ने विश्वव्यापी घटना हो, २१ औं शताब्दीको सबैभन्दा ठूलो विश्वव्यापी चुनौती बनिसकेको छ। ग्लोबल वार्मिङ, बढ्दो समुद्री सतह, खडेरी र अत्यधिक उच्च तापक्रमले वास्तवमा आज प्राकृतिक प्रकोपहरूको आवृत्ति बढाएको छ,तिनीहरूको गम्भीरता बढेको छ। जसका कारण लाखौं र करोडौं जनताको पीडा बढेको छ ।

यद्यपि, जातीय र जातीय अल्पसंख्यकहरू र गरिब सामाजिक-आर्थिक पृष्ठभूमिका जस्ता कमजोर समूहहरूले जलवायु परिवर्तनको प्रभाव अझ तीव्र रूपमा अनुभव गरिरहेका छन्। तसर्थ, जलवायु अस्थिरता र वर्तमान परिवर्तनको समयमा तिनीहरूलाई जलवायु अनुकूलन रणनीतिहरूको अग्रभागमा राख्न आवश्यक छ।

तर यी कमजोर समूहहरू मध्ये, महिलाहरूले जलवायु परिवर्तनको चपेटामा पर्छन् र असमान प्रभावहरू अनुभव गर्छन्। गरिबीमा बाँच्ने, नागरिक अधिकार र प्रजातान्त्रिक स्वतन्त्रतामा सीमित पहुँच, र अस्थिरताको समयमा प्रायः बढ्दो प्रणालीगत हिंसाको सामना गर्ने महिलाहरू पुरुषहरू भन्दा बढी सम्भावना छ।

जलवायु परिवर्तन जोखिम बढाउने घटना हो। जलवायु परिवर्तनले सामाजिक-आर्थिक र राजनीतिक तनावलाई तीव्र बनाउँछ र विद्यमान लैङ्गिक असमानतालाई बिगार्छ। यसरी यो विशेषगरी महिलाको स्वास्थ्य, रोजगारी र सुरक्षाका लागि खतरा हो । तसर्थ, जलवायु परिवर्तनलाई सबै महिलाहरूमा विद्यमान समस्याको रूपमा पहिचान गरी जलवायु सङ्कटको समाधानका लागि थप महिलाहरूलाई प्रतिनिधित्व गराउनु आवश्यक छ।

महिला निर्भरता

वास्तवमा, विश्वका धेरै भागहरूमा, महिलाहरू प्राकृतिक स्रोतहरूमा बढी निर्भर छन्, तर यसको बावजूद, प्राकृतिक स्रोतहरूमा उनीहरूको पहुँच सीमित छ। महिला र केटीहरू, विशेष गरी गाउँमा बस्नेहरूले, खाना, पानी, इन्धन र ऊर्जाको लागि अन्य घरेलु स्रोतहरू जम्मा गर्ने धेरै जिम्मेवारी वहन गर्छन्।तर जब खडेरी बिग्रन्छ, बाढी सामान्य हुन्छ र वर्षा झन् अनियमित हुन्छ, महिलाहरू लामो दूरीको यात्रा गर्न बाध्य हुन्छन्, यी निर्वाहका स्रोतहरू जम्मा गर्न लामो समय खर्च गर्छन्। उदाहरणका लागि, जब प्राकृतिक प्रकोपहरू जस्तै गर्मी, खडेरी र चरम तापक्रमले पानीका स्रोतहरू सुक्छ र त्यसले प्राकृतिक पानीको उपलब्धतालाई असर गर्छ।त्यसैले खाना पकाउन, नुहाउन, सरसफाई गर्नेलगायतका लागि पानीको खोजीमा महिला तथा केटीहरू कैयौँ किलोमिटर हिँड्न बाध्य छन् । फलस्वरूप, महिला र केटीहरू आफ्नो हेरचाह र अन्य घरको कामको लागि धेरै कम समय बाँकी रहन्छ। यसरी हावापानीमा हुने तीव्र परिवर्तनले महिलाहरूलाई सरसफाइ, खाना पकाउने, स्रोत जुटाउने, वृद्धवृद्धा र बालबालिकाको हेरचाह गर्ने जस्ता घरेलु जिम्मेवारीहरू पूरा गर्न झन् कठिन बनाउँछ।

हामीले यो पनि बिर्सनु हुँदैन कि निम्न र निम्न मध्यम आय भएका देशहरूमा महिलाहरूको लागि रोजगारीको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण स्रोत कृषि हो। फलस्वरूप, यी महिलाहरू, कृषि मजदुरहरू र प्राथमिक कामदारहरू वा आपूर्ति प्रदायकको रूपमा, खडेरी, आँधी, आँधीबेहरी, आदि जस्ता चरम मौसमी घटनाहरूमा आफ्ना छोराछोरीसहित परिवारको लागि आय, रोजगारी र अन्य आवश्यक स्रोतहरू गुमाउँछन्। महिलाको सुरक्षाका लागि पुरुषको तुलनामा बढी काम गर्नुपर्ने हुन्छ ।तर यसले युवा केटीहरूलाई थप दबाब दिन्छ जसले प्रायः विद्यालय छोड्नुपर्छ र आफ्ना आमाहरूलाई वर्तमान प्रकोप र पैसाको अभावले बढेको बोझसँग सामना गर्न मद्दत गर्नुपर्ने हुन्छ।

यसबाहेक जलवायु संकटका कारण परिवारमा आर्थिक भार निरन्तर बढ्दै जाँदा घर, रोजगारी र कतिपय अवस्थामा जग्गासमेत गुमाउनुपरेको छ । यसरी समग्रमा घरको स्थायित्व र सुरक्षामा असर परेको छ । यसले बालविवाहको जोखिम बढाउँछ किनभने छोरीको सानै उमेरमा विवाह गराउनु सजिलो विकल्प हो। उदाहरणका लागि, रिपोर्टहरूले सुझाव दिन्छ कि पूर्वी अफ्रिकी देश मलावीमा जलवायु-प्रेरित विनाश र जोखिमले वास्तवमा आगामी वर्षहरूमा थप १.५ मिलियन केटीहरूको लागि बालविवाह निम्त्याउन सक्छ।

यसबाहेक विगत एक दशकमा जलवायु परिवर्तनका कारण देशभित्र र देशको अन्तर्राष्ट्रिय सिमाना बाहिर विस्थापन अर्थात् घर छाड्ने क्रम पनि बढेको छ । विस्थापितमा अधिकांश महिला र युवती रहेका छन् । यसले उनीहरूलाई बेचबिखन, यौन शोषण र यौन हिंसा सहित हिंसाको ठूलो जोखिममा छोड्छ।संयुक्त राष्ट्रसंघका अनुसार विश्वभर जलवायु परिवर्तन र त्यसबाट उत्पन्न संकटका कारण विस्थापित हुनेमा ८० प्रतिशत महिला छन् ।

स्वास्थ्यमा नराम्रो प्रभाव

स्वास्थ्य र चिकित्सा हेरचाह सेवाहरूमा कम पहुँचको कारणले जलवायु परिवर्तनबाट महिला र बालिकाहरूको स्वास्थ्य पनि उल्लेखनीय रूपमा खतरामा छ, र जलवायु परिवर्तनले स्वास्थ्य जोखिमहरू, विशेष गरी मातृ र बाल मृत्युदर बढाउँछ। बालबालिकाको स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित मामिलाहरूमा। वास्तविक प्रमाणहरूले अत्यधिक गर्मी र मृत बच्चाहरूको जन्म बीचको प्रत्यक्ष सम्बन्ध स्थापित गरेको छ।
जलवायु परिवर्तनले डेंगु ज्वरो, जिका भाइरस र मलेरियाजस्ता कीटजन्य रोगहरू फैलिने सम्भावना बढेको छ । यी सबै रोगहरू हुन् जसले गर्भवती महिला र उनीहरूका गर्भमा रहेका बच्चाहरूलाई असर गर्छ।

यद्यपि, तिनीहरूको कमजोरी र बारम्बार दुर्व्यवहारको बावजुद, महिलाहरूलाई जलवायु संकटको शिकारको रूपमा मात्र हेरिनु हुँदैन।बरु, उहाँहरुलाई जलवायु अनुकूलन र जलवायु परिवर्तन न्यूनीकरणलाई कार्यान्वयन गर्ने, डिजाइन गर्ने र प्रवर्द्धन गर्ने जन्मजात क्षमता भएको सक्रिय र प्रभावकारी व्यक्तिको रूपमा प्रशंसा गर्न आवश्यक छ। यी क्षमताहरूले विपद्को सामना गर्न लामो बाटो जान सक्छ।
महिलाहरूले ऐतिहासिक रूपमा खाद्य संरक्षण र खाद्य भण्डारण, पानी सङ्कलन र भण्डारण, आदि सहित प्राकृतिक स्रोतहरूको व्यवस्थापनसँग सम्बन्धित ज्ञान र सीपहरू विकास गरेका छन्।–– उदाहरणका लागि अफ्रिकाका महिलाहरूले प्रायः परम्परागत ज्ञान र वंशानुगत स्थानीय ज्ञानको साथ आफ्नो समझलाई बढाउँछन्।यो बुद्धिमत्ता खतराको प्रारम्भिक संकेतहरू पहिचान गर्ने र प्रभावकारी रूपमा प्रकोपको गम्भीरता र दीर्घायुलाई कम गर्ने वरपर घुम्छ। थप रूपमा, विश्वभरका महिलाहरूले जलवायु आन्दोलनको नेतृत्व गरिरहेका छन् र दिगोपन र संरक्षणका साथै सहयोगमा केन्द्रित वैकल्पिक सामुदायिक मोडेलहरूको विकासमा योगदान दिइरहेका छन्।

यद्यपि, जलवायु सम्बन्धी फोरम र निर्णय प्रक्रियामा महिलाको प्रतिनिधित्व कम छ। तर महिलाहरुको असमान प्रभाव, उनीहरुको अनुपम अनुभव र सीपलाई ध्यानमा राख्दै जलवायु सम्बन्धी मुद्दाहरुमा महिलाहरुलाई पूर्ण र समान सहभागिता र नेतृत्व दिन जरुरी छ ।आखिर, महिलाहरूले बारम्बार प्रमाणित गरिसकेका छन् कि उनीहरूले आफ्नो स्थानीय ज्ञान र नेतृत्वद्वारा जलवायु परिवर्तनलाई प्रतिक्रिया दिन महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्छन्। महिलाको भूमिका साँच्चै महत्वपूर्ण हुन्छ भनी भन्नु गलत हुनेछैन । तसर्थ, वर्तमान जलवायु संकट समाधान गर्न बोर्डरूमभन्दा बाहिरको शक्तिको कोरिडोरमा महिला सहभागिता समयको आवश्यकता हो।
(आकांक्षा खुल्लर ,५ मे २०२३ओआर एफ डटओआरजी)


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।