२९ असार २०८१, शनिबार

विकासशील देशहरूमा संरचनागत समायोजन कार्यक्रम

0

पश्चिमी अर्थतन्त्रका सबै क्षेत्रहरूमा कारखानाहरू बन्द छन् र कामदारहरूलाई गुणात्मक रूपमा हटाइँदैछ। उत्तर अमेरिका र पश्चिमी युरोपका कृषि उत्पादकहरू दिवालियापनको कगारमा छन्। उड्डयन र ईन्जिनियरिङ् उद्योगहरूमा व्यापक पुनर्संरचना, तेस्रो विश्व र पूर्वी यूरोपमा अटोमोबाइल उत्पादनको स्थानान्तरण, बेलायतको कोइला खानीहरू (इत्यादि) बन्द हुने … साथै सेवा अर्थतन्त्रमा आएको मन्दीबाट औद्योगिक छटनी:ठूला एयरलाइन्सको विनियमन र पतन, ठूला खुद्रा व्यापार कम्पनीहरूको असफलता, पेरिस, लन्डन र टोकियोमा घर जग्गाका ठूला औद्योगिक क्लस्टरहरूको पतन र सम्पत्ति मूल्यमा आएको गिरावटले ऋण सेवामा अवरोध सिर्जना गरेको छ; जसले एक हिसाबले समग्र वित्तीय प्रणालीलाई नै हल्लाएको छ ।रेगन थ्याचर युगमा, साना उत्पादकहरूको बाढी, कर्पोरेट दिवालियापन, स्थानीय बैंक पतन (उदाहरणका लागि, अमेरिकी बचत र ऋण संकट), र विभिन्न निगमहरूको समेकन दिवालियापनको विभिन्न उत्पादन स्ट्रिमहरूको रूपमा पहिचान गरियो। 17 अक्टोबर, 1987 मा स्टक एक्सचेन्जहरूमा ‘ब्ल्याक मंगलबार’ भनेर चिनिन्छ। सन् १९९० को दशकदेखि ठूला कम्पनीहरूको एकीकरण र वित्तीय अनियमितताका घटनाहरू बढ्दै गएपछि आर्थिक संकट विश्वव्यापी वित्तीय पतनको नयाँ चरणमा परिणत भयो ।

कल्याणकारी राज्यको पतन

संकटको केन्द्रबिन्दु पश्चिमको ऋण बजार हो, जहाँ दैनिक सयौं अरब डलरको सरकारी ऋणपत्र र ट्रेजरी बिलहरू बसाइन्छ। ठूला सार्वजनिक ऋणको सङ्कलनले वित्तीय र बैंकिङ स्वार्थलाई सरकारका आर्थिक र सामाजिक नीतिहरूलाई निर्देशित गर्ने ‘राजनीतिक शक्ति’ दिएको छ।

युरोपेली संघ र उत्तर अमेरिकालाई नियमित रूपमा ऋण दिने संस्थाहरूले ‘निरीक्षण’ गर्न दबाब दिएका थिए (औपचारिक रूपमा अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष र विश्व बैंकको हस्तक्षेप बिना)।

अर्थ मन्त्रालयले बिस्तारै आवास र वाणिज्य बैंकहरूमा ठूलो लगानीको रिपोर्ट स्वीकार गर्दै 1990 को दशकदेखि, तेस्रो विश्वका देशहरूमा बृहत् आर्थिक सुधारहरू अपनाइयो, जसले तेस्रो विश्व र पूर्वी युरोपमा ‘संरचनात्मक समायोजन कार्यक्रम’ को धेरै आवश्यक तत्वहरू लागू गर्यो।

यी देशहरूमा बजेट घाटा लक्ष्यहरू लगाइयो। कल्याणकारी राज्यका लागि आवश्यक खर्च कटौती गरी युग समाप्त भयो । नागरिक सुविधा, राज्य, प्रादेशिक र स्थानीय सरकारहरू, अर्ध-सरकारी संस्थाहरू/फर्महरूको ऋण सहित, वित्तीय बजारहरू (जस्तै मुडीज, स्ट्यान्डर्ड र पुअर्स रेटिङहरू, आदि) द्वारा सावधानीपूर्वक वर्गीकरण र ‘रेटिङ’ गरिन्छ।

स्वीडेनको सार्वभौम ऋण मूल्याङ्कन मूडीजले सन् १९९५ मा मेकानिकल डाउनग्रेडको रूपमा घोषणा गरेको थियो।फलस्वरूप, अल्पसंख्यक भएको सामाजिक लोकतान्त्रिक सरकारले बालबालिकाका लागि भत्ता, बेरोजगारी विरुद्ध बीमालगायत धेरै कल्याणकारी कार्यक्रमहरू कटौती गर्यो। त्यसैगरी, क्यानाडाली कर्मचारीहरूलाई हटाउनु र प्रान्तीय स्तरका अस्पतालहरू बन्द हुनुको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कारण मुडीजले घोषणा गरेको सार्वजनिक ऋणको न्यून रेटिङ थियो। यसको कारण, क्यानाडाका प्रान्तहरू (वास्तविक बजेट बिना) स्वास्थ्य, शिक्षा र सामाजिक सुरक्षा कार्यक्रमहरू ‘कटौती’ गर्न बाध्य भए।यसरी, वाल स्ट्रीट द्वारा क्यानाडा मा लागू गरिएको एक निजीकरण कार्यक्रममा राज्य को सम्पत्ति को एक ठूलो भाग लिलामी को लागी गए। यहाँ क्यानेडियन नेशनल (क्यान्डियन नेशनल – सीएन) (१९ औं शताब्दीमा विकसित) को सम्पूर्ण रेलवे नेटवर्क पनि अन्तर्राष्ट्रिय पूँजी बजारमा २ अर्ब डलरको मामूली लागतमा (ल्याबट ब्रुअरीज प्लान्ट खरिद गर्न खोजिएको रकमभन्दा कम) मा बेचिएको थियो। )

राज्यको यो पतनको प्रक्रिया नागरिक सुविधा, उड्डयन, दूरसञ्चार र रेलवेको निजीकरणमा मात्र सीमित थिएन; बिस्तारै स्वास्थ्य र शिक्षा लगायत राज्यले सहयोग गर्ने सबै गतिविधि/कार्यक्रम निजीकृत कर्पोरेट पुँजीको हातमा परे । विश्व व्यापार संगठन (डब्लुटीओ) अन्तर्गत ‘लगानी’ को परिभाषा अनुसार प्रदर्शन कला, खेलकुद, स्थानीय स्तरको सामुदायिक सेवा लगायतका सांस्कृतिक गतिविधिहरूलाई धन सृजना गर्ने कार्यमा परिणत भएको छ। यसरी निगमले खानेपानी, विद्युत, राष्ट्रिय राजमार्ग, आन्तरिक सहर सडक सञ्जाल,उनीहरु राष्ट्रिय निकुञ्ज आदिमा आफ्नो नियन्त्रण कायम गर्न प्रतिस्पर्धा गर्न थाले ।

व्यक्तिगत ऋणको एकाग्रता

1980 को शुरुवातमा, ठूला निगमहरू र वाणिज्य बैंकहरूबाट भारी ऋणहरू सजिलै तरलिए र सार्वजनिक ऋणमा परिणत भए। ‘ऋण-रूपान्तरण’ को यो प्रक्रिया संकटको केन्द्रीय प्रवृत्ति हो: व्यापारी र बैंकहरूको घाटा व्यवस्थित रूपमा राज्यलाई दोष लगाइयो।सन् १९८० को दशकबाट देशमा आएको एकीकरणको लहरले कर्पोरेटाइज्ड नोक्सानलाई राज्यमा सार्यो, र उनीहरूलाई दिवालिया फर्महरू घोषणा गरेर नाफा दियो।

दिवालिया फर्महरू/संस्थाहरू बन्द गर्न सकिन्छ, र यसका लागि घाटा गायब भयो। यसरी ठूला वाणिज्य बैंकहरूको ‘निष्क्रिय ऋण’ नियमित रूपमा राइट अफ र पूर्व कर घाटाको रूपमा बुक गरियो। संकटमा परेका संस्थान र वाणिज्य बैंकहरूको ‘उद्धार कार्यक्रम’ संस्थागत ऋणको बोझ राज्यकोषमा फ्याँक्ने सिद्धान्तमा आधारित थियो।

नियमित रोजगारी/रोजगारी सृजना गर्नुको अतिरिक्त, राज्य अनुदानहरू ठूला निगमहरूले कम्पनीहरू प्राप्त गर्न (एकीकृत गर्न), कार्यबल घटाउन, प्रविधि प्रयोग गर्न, र श्रम विशिष्ट कार्यहरू तेस्रो विश्वमा सार्न प्रयोग गरिन्छ। यसरी संस्थानको पुनर्संरचनाको सम्पूर्ण खर्च राज्यले नै व्यहोर्ने गरेको छ ।एक किसिमले सार्वजनिक सम्पत्ति स्वामित्वको केन्द्रीकरण र औद्योगिक श्रमशक्ति घटाउनमा सीधै खर्च भयो । यी सबैको नतिजा साना तथा मझौला औद्योगिक प्रतिष्ठानहरूको दिवालियापन र श्रमिकहरू (कर तिर्नेहरू, अर्थात् सार्वजनिक सम्पत्तिको स्वामित्वमा रहेकाहरू) को कटौतीको रूपमा आयो। यस अवस्थाको परिणाम कर–केन्द्रीकरणको रूपमा पनि देखापरेको थियो ।

करको आधारलाई संकुचित गर्ने दिशामा

उच्च प्रतिगामी कर प्रणालीको विकासलाई आराम गरियो,कर्पोरेट कर कटौती भएको समयमा यसले सार्वजनिक ऋणको वृद्धिमा योगदान पुर्‍यायो। नयाँ कर राजस्व (निम्न र मध्यम) तलब पाउने जनसङ्ख्यामा लगाइएको थियो, जुन त्यसपछि सार्वजनिक ऋण-सेवा ऋण तिर्नको लागि प्रयोग गरिएको थियो।’ जब राज्यले नागरिकहरूबाट कर उठाउँदै थियो (कामदारहरूलाई बिदा र सहुलियतको रूपमा), ठूला व्यवसायीलाई राज्यले ‘सहयोग’ दिएको थियो ।यसरी नयाँ बैंकिङ प्रविधिको प्रवद्र्धन गरेर कर्पोरेट मुनाफा बहामास, स्विट्जरल्याण्ड, चेमन आइल्याण्ड, लक्जमबर्ग आदि विदेशी बैंक/बैंकिङ हेभन्समा गएको छ। यस प्रक्रियाले वित्तीय संकटलाई थप फराकिलो बनाउन योगदान पुर्‍यायो। उदाहरणका लागि, केम्यान टापुहरू, क्यारिबियनमा ब्रिटिश क्राउनको उपनिवेश, विश्वको पाँचौं ठूलो बैंकिङ केन्द्र हो (यसको निक्षेपको आकारको अनुपातमा, जसमध्ये प्रायः नक्कली वा बेनामी कम्पनीहरूको निक्षेप)।अमेरिकामा, 1980 र 1990 को दशकमा बजेट घाटा फराकिलो हुनु, व्यापक कर छुट र दर्ता नगरिएको कर्पोरेट मुनाफाको प्रवाहको बीचमा प्रत्यक्ष सम्बन्ध थियो। यसरी केम्यान टापु र बहामास (जसका केही भाग आपराधिक संगठनहरूको नियन्त्रणमा छन्) मा लगानी गरिएको धेरै पैसा अमेरिकी व्यावसायिक लगानीको लागि प्रयोग गरियो।

वित्तीय पुँजीको राजनीतिक ट्रस्टीशिप अन्तर्गत

गतिशीलताका लागि असममित चक्र अपनाइयो। सरकारले मुक्त गरेका जनता राज्यका ऋणी बनेका छन् । यसरी ठूला व्यवसायीलाई राज्यकोषबाट जारी हुने निजामती कर्जा बैंक तथा वित्तीय संस्थाले आर्जन गरेका छन् । जसले एकै समयमा राज्यको सहुलियत पनि पाए । एक भयावह स्थिति: राज्यले ‘आफ्नै ऋण रसिदहरू वित्तपोषण गर्यो।’ ऋणपत्र र ट्रेजरी बिलहरू (सरकार) द्वारा निकासा गरिएको ऋण पुन: प्रयोग गरेरसरकारी ऋणको ठूलो हिस्सा निजी बैंक तथा वित्तीय संस्थामा थुप्रिएको कारणले गर्दा व्यवसायी वर्गका समूहले ऋण उन्मुक्ति दिएर सरकारलाई लुट्यो भने अर्कोतिर यी वित्तीय ऋणदाताहरूले लुट्यो । सरकारलाई यो दबाब हो कि सरकारले सार्वजनिक स्रोतहरूमा आफ्नो अधिकारलाई कम गर्नुपर्छ, ताकि उनीहरूले ती स्रोतहरू कब्जा गर्न सक्षम हुन सकून्।

केन्द्रीय बैंकको ‘स्वायत्तता’ को भ्रम

अधिकांश O.E.C.D. देशहरूमा केन्द्रीय बैंकहरूको स्थिति वित्तीय सम्भ्रान्तहरूको माग अनुसार परिवर्तन गरिएको छ। केन्द्रीय बैंकहरू अब स्वतन्त्र र राजनीतिक हस्तक्षेपबाट मुक्त छन्। व्यवहारमा यसको अर्थ के हो? राष्ट्रिय कोष बिस्तारै निजी व्यावसायिक ऋणदाताहरूको दयामा पर्दै जान्छ। यो नयाँ अवस्थामा केन्द्रीय बैंकले राज्य (देश) लाई सहयोग गर्न सक्नेछैन ।उदाहरणका लागि मास्ट्रिच सम्झौताको धारा १०४ बमोजिम ‘केन्द्रीय बैंकबाट ऋण लिने सरकारको ऋण पूर्ण रूपमा समाप्त भएको छ । केन्द्रीय बैंकलाई अब उप्रान्त सरकारले ऋण दिन बाध्य पार्न सक्दैन।” यस स्थितिले निजी वित्तीय र बैंकिङ संस्थाहरू द्वारा नियन्त्रित सार्वजनिक ऋणको विस्तारलाई सहज बनायो।

व्यवहारमा, केन्द्रीय बैंक (जो न सरकार प्रति उत्तरदायी छ न त व्यवस्थापिकालाई) स्वायत्त कर्मचारीतन्त्र अन्तर्गत काम गर्दछ,जुन निजी वित्तीय र बैंकिङ स्वार्थको ट्रष्टिसिप अन्तर्गत छन्। अमेरिकाको संघीय रिजर्भ प्रणाली मुट्ठीभर निजी बैंकहरूद्वारा नियन्त्रित भएको छ, जुन १२ फेडरल रिजर्भ बैंकका शेयरधारकहरू (सेयर होल्डरहरू) हुन्।युरोपेली संघमा, फ्रान्कफर्टमा आधारित युरोपेली केन्द्रीय बैंक, जर्मनीको बेहेमोथ बैंकहरू — दुबै ड्यूश, ड्रेम्डनर (अहिले मिश्रित बैंकिङ संस्थामा गाभिएको) र मुट्ठीभर अन्य बैंक र वित्तीय संस्थाहरूको नियन्त्रणमा छ।यसको अर्थ मौद्रिक नीति राज्यको हस्तक्षेपमा लामो समयसम्म चल्न सक्दैन । अब यसलाई निजी बैंकहरूले विस्तृत रूपमा निर्धारण गर्नेछन्।

यसको विपरित, मौद्रिक नीतिले अन्तर्राष्ट्रिय बैंकिङ प्रणाली र निजी सम्पत्तिको आन्तरिक लहरका अनुसार राज्यको कोषको प्रतीकात्मक कमी र सरकारी कार्यक्रमहरूको वित्तपोषण गर्न राज्यको असक्षमताका कारण पैसा सिर्जना गर्छ (वास्तविक स्रोतहरूमा अधिकारको सूचक)। आकार लिँदै। शक्तिशाली वित्तीय खेलाडीहरू अब वरपर बिना सम्पत्ति सिर्जना र सञ्चालन गर्न सक्षम छन्,बरु, तिनीहरूले ब्याज दरहरू सेट गर्न र 1992 मा पाउन्ड स्टर्लिङ्को आश्चर्यजनक पतन जस्ता महत्त्वपूर्ण मुद्राहरूको पतनमा योगदान गर्न पनि सक्षम छन्। यसको मतलब यो हो कि कार्यमा रहेका केन्द्रीय बैंकहरूले समाजको व्यापक लाभको लागि धेरै लामो समयसम्म पैसा राख्छन्। (अर्को परिप्रेक्ष्य यो हो कि यसले उत्पादन बढाउन वा रोजगारी सम्भाव्यता बढाउनमा कुनै भूमिका खेल्दैन)।

राज्यको संकट
नव-उदारवाद अन्तर्गत; पश्चिमी लोकतन्त्र अहिले संकटमा परेको छ । माथिल्लो मन्त्रालयमा निर्वाचित व्यक्ति र कर्मचारीतन्त्र कुनै न कुनै वित्तीय संस्थाको कठपुतली वा प्रतिनिधि झैं काम गर्न थालेका छन् । राज्यका ऋणीहरूले अब पर्दा पछाडिबाट वास्तविक राजनीतिक शक्ति चलाउँछन्। यसरी सार्वभौमिकता, आर्थिक प्रवचन र विचारधाराले आकार लिएको छ ।सार्वजनिक नीतिहरूको ‘भाग्य’ अमेरिकी डलर र यूरो बन्ड बजारमा निर्भर भएको छ। नीति विकल्पहरूलाई यान्त्रिक रूपमा आर्थिक नाराजस्तै उज्यालो नारामा परिणत गरिएको छ। ‘हामी अवश्य घाटा कम गर्नेछौं, मुद्रास्फीतिविरुद्ध लड्नेछौं।’ ‘अर्थतन्त्र तातो छ, सुस्त गर!’

अमेरिकामा डेमोक्र्याट र रिपब्लिकन दुवैले हात मिलाएका छन्; युरोपेली युनियनमा, ‘समाजवादी’ सरकारहरू (जर्मनीमा ‘हरियो’ भन्ने सन्दर्भ छैन) अब ‘प्रभावशाली आर्थिक औषधि’ का समर्थक बनेका छन्… सामाजिक प्रजातन्त्र, नयाँ श्रम र पूर्व कम्युनिष्टहरू सबै अहिले वित्तीय संस्थाका वफादार सेवकहरू छन्। उसको “प्रगतिशील” नारा, भाषण र संगठित श्रमसँगको सम्बन्धले उनलाई सामाजिक कार्यक्रमहरूको लागि बजेट कटौती गर्न र कामदारहरूलाई छुटाउन प्रेरित गरेको छ। सामाजिक प्रजातन्त्रवादीहरू आफ्ना उदारवादी र रूढिवादी विपक्षीहरू भन्दा वित्तीय संस्थाका अधिक धूर्त र आज्ञाकारी राजनीतिक दलाल भएका छन्।

वित्तीय संस्थाहरूको हित (विशेष गरी अमेरिकामा) कोष र ब्रेटनवुड संस्थाहरूको पदानुक्रमको लागि पनि अनुमति दिइएको छ; अमेरिकाका पूर्व अर्थमन्त्री श्री. रुबिन गोल्डम्यान सैक्समा वरिष्ठ कार्यकारी अधिकारी विश्व बैंकका पूर्व अध्यक्ष मा. लुईस प्रेस्टन जे। वी. मोर्गन कम्पनीमा प्रमुख कार्यकारी थिए। जेम्स बोलफेन्सन, जो पछि उनको स्थानमा नियुक्त गरिएको थियो, एक महत्वपूर्ण वाल स्ट्रीट लगानीकर्ता थिए।

वित्तीय लगानीकर्ताहरू राजनीतिमा संलग्न छन्, र पूर्वराजनीतिज्ञहरू र अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाका उच्च-पदाधिकारीहरूले व्यापार समुदायबाट आर्थिक लाभहरू (पुरस्कार) प्राप्त गरिरहेका छन्। पिटर सदरल्याण्ड, विश्व व्यापार संगठन (WTO) को रिटेन्ट प्रमुख, वाल स्ट्रीटको गोल्डम्यान साक्समा नियुक्त गरिएको छ। रीगन-युगमा रिपब्लिकन सांसद (सेनेटर) र बुश-प्रशासनमा अमेरिकी कोषमा मन्त्री। निकोलस ब्रान्डले विदेशी बैंकिङको लाभदायक व्यवसायमा फर्केका छन्:यद्यपि, उनको निजी अमेरिकी कम्पनी डर्बी ओभरसीज केम्यान आइल्याण्ड्सको दर्ता संस्थामा साझेदार छ।’ ‘(श्री ब्रान्डको कम्पनी) ले पेरुको वाणिज्य बैंकिङ क्षेत्रमा लगानी गर्‍यो, जसमा जोखिमको उच्च सम्भावना थियो, ब्रान्डले आफ्नो ऋण (….) डर्बी ओभरसीजको पुनर्संरचना गर्ने योजनाको प्रतीक्षा गर्दै एक वर्ष अघि (१९९३) मि. ब्रान्ड द्वारा स्थापित।यसको कोष प्रमुख श्री. Hollis McShauplin र पूर्व अर्जेन्टिनाका उप वित्त सचिव श्री. डेनियल मार्क्स। (…) IFH को प्रमुख पार्श्व, अन्तरबैंक टेन्डर निर्धारक 1980 को प्रारम्भमा पेरुका वित्त मन्त्री कार्लोस पोस्टर थिए।

निजी अर्थतन्त्र र वित्तीय स्वार्थबीचको अस्पष्ट र संदिग्ध सम्बन्धका कारण स्वार्थको द्वन्द्वका कारण पश्चिमा मुलुकको राजनीति संकटमा छ ।यस्तो अवस्थामा संसदीय लोकतान्त्रिक प्रक्रिया केवल कर्मकाण्डमा परिणत भएको छ । मतदातालाई कुनै विकल्प दिइएको छैन । नव-उदारवाद सबै राजनीतिक दलहरूको राजनीतिक आधारको मुख्य र अभिन्न अंग हो। एकदलीय व्यवस्थामा हुने भएकाले राज्यको आर्थिक र सामाजिक नीतिमा मतदानको गुणात्मक प्रभाव पर्दैन ।

सन्दर्भ र टिप्पणीहरू
1. हुज कार्नेगी हेर्नुहोस्, ‘मूडीज डील्स रेटिङ ब्लो टु स्वीडेन’, द फाइनान्सियल टाइम्स, लन्डन, जनवरी ६, १९९५, पृष्ठ १६; ह्यू कार्नेगीलाई पनि हेर्नुहोस्, ‘स्वीडिश कटौतीले बजारलाई विश्वास दिलाउन असफल भयो,’ द फाइनान्सियल टाइम्स, लन्डन, जनवरी १२, १९९५, पृष्ठ २।
2. क्यानेडियन मुद्रा डलरमा अंक, कानून प्रेस, (मोन्ट्रियल), 6 मे 1995, p.F2।

3. अमेरिकी राजस्वमा संघीय राजस्वको योगदान 1980 मा (लाभांशमा कर सहित) 13.8 प्रतिशतबाट घटेको छ। यो 1992 मा 8.3 प्रतिशत भयो। US सांख्यिकीय सारहरू, 1992 पनि हेर्नुहोस्।
4. Jornadas: Drogas, Disarlon y Estado de Derichon, Jac। ए। ब्लूम, बिलबाओ, अक्टोबर, 1994। ज्याक ब्लूम र एलन ब्लोच, ‘ले ब्लान्चिमेन्ट डी’ए अर्जेन्ट डान्स लेस एन्टिलेस’, एलन ल्याब्रोइस र एलन भ्यालोन (एड्स), ला पेलेन्टी डेस ड्रग्स ले सिएल, पेरिस, 1993।
5. हेर्नुहोस् कार्लो कोटोरेली, ‘सरकारलाई केन्द्रीय बैंक क्रेडिट सीमित गर्दै’, अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष, वाशिंगटन, 1993, p-5।
6. Ibid, पृष्ठ-5।
7. सैली बोवेन, पेरुमा ब्राडी लगानी, फाइनान्सियल टाइम्स, लन्डन, जुलाई 22, 1994।

(मिशेल चुसडोव्स्कीको किताब The Globlization of poverty बाट जितेन्द्र गुप्ताले हिन्दीमा गरेको अनुवादलाई हामीले  नेपालीमा अनुदित गरि राखेका छौं ।)


प्रतिक्रिया दिनुहोस्

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।